Image

Dünyaya Açılan Bir Marka

Arısan Lastik’in kuruluşu ve içeriği hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 

Arısan Lastik fabrikası 1992 yılında Mustafa Akın tarafından aile şirketi olarak kuruldu. 25.000 m² açık ve 19.000 m² kapalı alanda faaliyet göstermektedir. Bünyemizde halihazırda 185 kişi çalışmakta. Şirketi kurduğumuz ilk zamanlarda sadece kara lastik imalatımız vardı. Zamanla kara lastiğe talep azalıp yerine yeni model ayakkabılar çıktıkça biz de yeni ürün modellerinegirmek zorunda kaldık, çeşitliliğimiz buradan kaynaklanıyor. Ardından kauçuk sektöründe rejenere kauçuk imalatı yapıldı. Ömrünü tamamlamış lastiklerin(ÖTL) geri dönüşüyle oluşuyor. Doğal kauçuğun ikinci kalitesi diyebilirim. Bunlardan; rejenere kauçuk, lastik ayakkabı, lastik çizme, araba paspası, el arabası tekeri İmalatı yapıyoruz. İhracat olarak bütün Orta Asya ülkeleri, Arnavutluk ülkeleri, Avrupa’nın çoğu ülkesine iş güvenlik ayakkabısı, iş güvenlik çizmesi ihracatımız var.

Çevre kirliliği ve atıklara karşı izlediğiniz yollar nelerdir?

Bizim ürünlerimizin tamamı geri dönüşümlü ürünler. Plastiğinden, lastiğine kadar tamamı kırılıp tekrardan kullanabilecek duruma getirilip, hiç bir atık olmadan kendi içimizde döngü yapabiliyoruz. Ayrıca Karadenizde 1. , Türkiye de ise 2. olarak ‘Ömrünü tamamlamış Lastik Geri Dönüşümü’ belgesine sahip bir firmayız. Ekosisteme, toprağa, suya, bitkiye zarar vermesine engel olarak ve aynı zamanda kaliteli ürün üretiyoruz. i

Arısan Lastik ürünleri içerisinde neler yer alıyor?

İlk önce lastik ayakkabı olmak üzere,lastik çizme,plastik ayakkabılar, plastik çocuk botları, yetişkin plastik çizmeleri, bayan çizmeleri, avcı çizmesi, poliüretan çizme, rejenere kauçuk, granül kauçuk, iş güvenlik ayakkabısı, iş güvenlik çizmesi, araba paspası, patoz lastiği, el arabası tekeri gibi birçok ürün bizde mevcut.

Sektörde ki farkınız nedir?

Tek kelime ile kalitemiz. Yeri geliyor maliyetler satış fiyatımızın üstüne çıkıyor. Ama biz kaliteden çalarak fiyatı düşürmek yerine, kalitemizi sürekli koruyarak istikrarlı bir şekilde üretim yapıyoruz. Bugün kalitesinden çalan yarınından çalar demektir. Sektör olarak en büyük firmaların tercih ettiği tedarikçiyiz. Bunlardan LCW, Pirelli, Defacto, a101 sadece bir kaçı. Yenilikçi olmak. Bundan 20 yıl önce 25-30 tane lastik ayakkabı üreticisi vardı. Şuanda Türkiye de bir tek biz kaldık. Kuruluşumuzdan bu yana çalıştığımız müşterilerimiz hala bizim müşterimiz. Bununda tek sebebi yeni ürünler eklemek, teknolojiyi takip etmek, arge’ye önem vermek, dünyada çıkan yeni ürünleri takip etmek ve fuarları takip etmektir.


samsunhaber, arısan, samsunakin, parstech,